ОД ЕУФОРИЈА ДО РАЗОЧАРУВАЊЕ

За неколку дена, коментарите во Бугарија околу победата на Сириза отидоа во дијаметрални насоки. Ако Грција сака да излезе од НАТО, тоа ќе биде добро за Македонија

И ете, ја „преживеавме“ и победата на Сириза. Навистина не се сеќавам кога толку многу простор и време во македонските медиуми сме посветиле на избори во една држава. И тоа не само со извештаи на „нашите“ постојани дописници и на „ексклузивните“ посебни известувачи, туку не’ преплавија со телевизиски и пишувани анализи и коментари што значи победата на Сириза и на нејзиниот лидер, а веќе и премиер Алексис Ципрас. И така од еуфорични коментари од типот „Браво Сириза! Има надежи за Македонија“, во овие неколку дена се стигна и до разочарувања особено околу ставот на новата грчка влада за прашањето со нашето име. Ако Ципрас пред изборите зборуваше дека „ерга омнес“ е и за него црвена линија, односно име со географска одредница е прифатливо, како премиер и во коалиција со ултрадесничарската и националистичка партија Независни Грци на чело со Панос Каменос, кој е и министер за одбрана, сега не прифаќа ниту сложено име во кое ќе стои зборот Македонија. Како што пишуваат грчките медиуми, ова Ципрас го прифатил како предлог на својот коалициски партнер, но затоа очекува целосна поддршка за својата економска програма. Повеќе

ЧАСОТ НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА

Зошто премиерот, министерот за финансии или некој друг од владиниот економски „дрим тим“ не „тркна“ до Давос, па таму да им ги претстават графиконите за успешната економска политика

„Тимот на светската волонтерска акција ’Часот на планетата Земја‘ денеска официјално го промовираше глобалното видео од светската маркетиншка кампања во кое првпат се појавуваат и инсерти од Македонија. Двеминутното видео во кое главна музичка тема е интернационалниот хит ’Pompeii‘ на британскиот бенд ’Bastille‘ ја прикажува потребата да се променат климатските промени со моќта на секој поединец. Поради актуелноста и успешноста на акцијата ’Часот на планетата Земја‘ минатата година во Македонија, глобалниот тим реши да вметне инсерт од исклучувањето на осветлувањето од плоштадот во Скопје во рекламата која ја гледа целиот свет. Тоа може да се види во 58. секунда од видеото (https://www.youtube.com/watch?v=4OJgv1_cz54)“.
Ова е официјална вест која ја објави МИА во средата, а се однесува на најголемата светска волонтерска акција, со цел да се подигне еколошката свест кај секој поединец. Многумина ќе речат – па што има тука интересно или чудно. Навистина, нема ништо чудно. Повеќе

Haus zur Miete-Куќа за издавање

Како може некој да го извалка името на Миле Јанакиески и тој да најави дека ќе тужи за клевета ако министерот потврдува дека ја издава куќата на германската фирма

И така студентскиот „маратон“ заврши. Пратениците го изгласа измените и дополнувањата на Законот за високо образование со кои се воведува т.н. „државен испит“, кој во иднина ќе се полага на рати. Првата по завршување на втората година од студиите, а втората во четврта година. Без овој испит (државен) диплома нема. Во колумната од 11 декември запишав (само два дена по првите студентски протести) дека станува збор за први автентични политички протести кои немаат ниту етнички, ниту верски, а најмалку партиски предзнак. Ова се потврди на вторите протести кои беа навистина многу помасовни на кои се вклучија и професорите, родители и граѓани кои ги поддржуваат барањата на студентите, но, за жал, не се создаде онаа критична маса која е потребна нештата да се променат. Повеќе

МИНИСТЕРСКИ СНЕШКО И ЗАВЕАНИ ЛУЃЕ

Да се погледнеме сите во огледало и да се прашаме дали полека, но сигурно, се учиме да живееме во општество кое е далеку од демократијата

Снег и блокирани магистрални и регионални патишта. Во реканскиот крај и дел од струшкиот регион на само Новата година туку и Божик некои села го дочекаа без електрична енергија. Тоа ја одбележа првата недела од 2015 година. Кој е виновен за сето ова? Според медиумите, оние патриотски, виновни се СДСМ и ДУИ!? Првите затоа што ЕВН го продадоа на Австријците, а ДУИ бидејќи нејзин кадар раководи со јавното претпријатие „Македонија пат“. А тоа што „Македонија пат“ во последниве две децении не купило ниту еден камион или машина за чистење снег, а сепак е под Министерството за транспорт, не е битно. Министерот Јанакиески го отфрли својот дел од одговорноста. За волја на вистината, сите наши министри во овие дваесетина години едноставно се „пелцувани“ од она што се вика објективна одговорност, која по правило во развиениот и демократски свет завршува со оставка која е неотповиклива. Повеќе

УКРАИНСКО СЦЕНАРИО, НО ЗА КОГО

Зошто оние 200 професори, кои, наводно, спонтано формираа професорски контрафорум за поддршка на државниот испит досега не го кренаа својот глас за подобрување на образовниот процес

На самиот почеток би сакал на колегите од „Утрински“ да им ја честитам новата 2015 година со две желби. Првата, им посакувам многу здравје и лична среќа и втората, благодарност, а во исто време и желба и во оваа година, во овие „оловни времиња“ за македонскиот медиумски простор да останат на ниво на медиум кои строго ги почитува професионалните стандарди и кој ја почитува слободата на изразување и ги почитува различностите во ставовите. Секако, искрени честитки до нашите читатели и голема благодарност до сите оние кои со свои коментари (без разлика дали се тие позитивни или крајно критични) реагираат на нашите (моите) написи. Ова го мислам искрено бидејќи како што мојот напис предизвикал интерес кај читателите така и нивните коментари кај мене потикнуваат барем уште еднаш да размислам и да ги анализирам своите ставови и аргументи.
Кога сме веќе кај честитките претседателот на државата и премиерот како и изминативе години ни испраќаат честитки од кои бликаат успеси остварени во годината која заминува и вистински вулкан од оптимизам како ќе ни биде убава, бериќетна и не знам уште што Новата година. А реалноста? Повеќе

pendarov2000@yahoo.com