ПРВАТА СЕРИОЗНА ПОЛИТИЧКА ГРЕШКА НА ВЛАСТА

Ако утре имаме парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ пак ќе добие најмногу гласови. Но, победата, најблаго кажано, ќе биде многу тесна

Денеска (петок 26 декември) христијаните кои го користат Грегоријанскиот календар го слават вториот ден Божик. Честит нека е. Кај нас сите очекуваат што ќе се случат на денешната седница на Собранието, на која на дневен ред се оставките на 31 пратеник од опозицијата. Бидејќи колумнава е пишувана вчера, ми останува само да шпекулирам како ќе заврши денешната седница. Прашањето е дали пратениците (притоа мислам на сите оние кои не го бојкотираат парламентот) ќе го почитуваат Уставот и ќе ја потврдат предлог-одлуката на надлежната комисија и на овие 31 пратеник ќе им се одземе пратеничкиот мандат. Или ќе победи балканскиот политикански фолклор, а ние ќе продолжиме да се занимаваме со „бомбите на Заев“. Странците ќе „верглаат“ за дијалог и пред се’ на Заев и Шекеринска, ама и на власта, ќе им ги „туткаат пред нос“ ЕУ, НАТО, европски вредности и ред други веќе видени работи. Нашиве (власта и опозицијата) пред странците ќе се колнат токму во тие демократски вредности и стратешки цели НАТО и ЕУ, но нема да испуштат да го обвинуваат политичкиот противник дека е поцрн и од „ѓаолот“, што би рекол народот. Повеќе

БРЗО ДО ДРЖАВЕН ИСПИТ

Собирањето на деканите зад затворени врати за Владата е „јавна расправа“ во која се соочуваат аргументи. Во науката ова се вика техника на „омекнување“

Брза пруга Будимпешта – Белград – Солун – Атина виа Скопје со кинески пари. Ова е една од поголемите „зделки“ од самитот Кина – Југоисточна и Централна Европа што неделава се одржа во Белград. Навистина барем во овој момент сигурно е дека ќе се гради делницата Белград – Будимпешта, но планот, како што истакна кинескиот премиер Ли Кечијанг, е овој железнички правец да биде изграден бидејќи со тоа, од една страна, се отвора коридор за кинеска стока во Европа и, секако, има големо економско значење за целиот регион. Искрено се надевам дека сега некој од нашиве „експерти“ од проевропски и „демократски“ маштап нема овој проект да го оценат дека ние сега се’ повеќе се вртиме кон исток.
Одредени проблеми на овој кинески инвестициски бум во Југоисточна Европа може да дојдат од ЕУ, односно Брисел да го оцени сето ова како кршење на правилата на Унијата кога станува збор за заштита на конкуренцијата.

Повеќе

ХРАБРОСТ

ВМРО-ДПМНЕ не може или не сака да разбере дека ако се протестира против конкретна политика на Владатане значи дека си априори против ВМРО-ДПМНЕ, односно си за СДСМ

Личноста може да стане слободна преку непослушноста, учејќи се да и’ се спротивставува на моќта. Но, не е само способноста за непослушност услов за слобода; и слободата е услов за непослушност. Ако се плашам од слободата, јас не се осмелувам да речам „не“ и не можам да имам храброст за непослушност. Слободата и способноста за непослушност се неразделни; оттаму, секој општествен, политички и религиозен систем што прокламира слобода, а ја сузбива непослушноста, не може да ја говори вистината.

(Ерих Фром)

Токму студентските протести во средата, кои се совпаднаа со светскиот ден на човековите права, е причината зошто колумнава ја започнувам со цитат на Фром, кој беше еден од идеолошките гуруа на хипи-движењето. За нас (хипи генерацијата) беше непоимливо да не го читаме Фром, особено неговите, според мене, најзначајни дела „Бегство од слободата“ (Escape from Freedom) и „Здраво општество“ (The sane of society). Студентските протести за мене претставуваат први вистински протести кои имаат чист политички карактер, а не партиски предзнак. Кога велам први, мислам на периодот од осамостојувањето па до денес.

Повеќе

ФАРСА

Пак ја „садевме иднината“, но барем некој да се сети колку дрвја беа исечени во Скопје, во Битола, во Тетово и колку зелени површини беа уништени за да никнат нови барокни згради

Незнам по кој пат неделава повторно се одржа „Денот на дрвото“, односно ја „садевме иднината“. Замислете годинава акцент беше ставен на садење на дрвја во градовите (читај Скопје), каде што продефилираа сите од владејачката гарнитура. Демек на овој начин ќе се подигне квалитетот на животната средина во градот и ќе дишеме подобар воздух!?
А барем некој да се сети колку дрва беа исечени во Скопје, во Битола, во Тетово и колку зелени површини беа уништени за да никнат нови барокни згради. Понатаму, дали некогаш сте виделе Ахмети Тачи или некој министер од ДУИ или нивен градоначалник да учествува во оваа акција? Се прашувам, дали е ова партиска манифестација со наши пари или пак овие од ДУИ ги боли уво за животната средина. Па така „Југохром“ си продолжи да работи, а тетовци, односно цел Полог, и понатаму ќе се дави во максимално загаден воздух, во неуредени депони… И колку да се знае, министерот за животна средина е од ДУИ.

Повеќе

pendarov2000@yahoo.com