Што сега??

 

 

И така помина рокот за состав на новата влада, мандатарот Никола Груевски ете не успеа да собере мнозинство иако неговиот досегашен коалициски партнер Али Ахмети, и со руки и ноги (како што викаат кај мене у Дебар мало) се обидуваше да ги убеди своите сопартијци дека треба да се оди во коалиција со Груевски Повеќе

НИЧИЈА ЗЕМЈА

И така поминаа и Водици односно Богојавление. Персоната од Водно кој штотуку се врати од уште една „државничка посета“ овој пат од Египет со една срцедрапателна порака ни го честита овој голем Христијански празник. Да не останат покуси со слични (срцедрапателни честитки кои немаат ама ништо со верата и духовноста) се јавија и лидерите на партиите Груевски и Заев, ама и „премиерот“ Димитриев. Повеќе

Тоалетна Платформа

Богами „динамично“ ни тргна новата година. Добивме мандатор кој сега ќе треба да состави нова влада. Пред тоа лидерите на албанските партии (без ДПА и Тачи) во Тирана под будното око на албанскиот премиер Рама како современ „патер фамилијас“ на сите Албанци во регионот се договорија и потпишаа таканаречена Албанска Платформа. Документ кој предизвика многу реакции. Немам намера сега и јас да мудрувам околу содржината но ќе го цитирам мојот ценет пријател и колега Петрит Сарачини кој во својата колумна за Платформата напиша… Повеќе

Новата година ја дочекавме а Нова влада допрва ќе ја чекаме!

И така Новата 2017 година ја дочекавме. Навистина ако погледаме малку пошироко за жал започна крваво со терористичкиот акт во Истанбул во кој загинаа 39 недолжни луѓе. Всушност во сите светски метрополи Новата година беше дочекано на прв поглед весело и со спектакуларни огномети ама и со огромно полициско обезбедување и реални закани за терористички акции на ИСИС. Повеќе

pendarov2000@yahoo.com