ГДЕ СУ ПАРЕ?

Точно, каде се парите е прашање што би рекле америте за “милион долари“ и последнава недела станува се поактуелно. А започна во Собранието на седница на Комисијата за Политички систем на која Катица Јанева го претстави извештајот за едногодишното работење на СЈО кое таа го води. Повеќе

Корумпирана Јустиција

 

Навистина како оштетсво како држава и државни институции од ден на ден тонеме се повеќе во живиот песок. Тоа што се случуваше неделава и сѐ уште трае (Собраниската Комисија за политички систем која го разгледува извештајот на СЈО) покажува колку кај нас се урнисан  вредностниот систем на политиката култура која започнува со домашното воспитување. Повеќе

Земјата како да се смирува ама политичките земјотреси следат

 

Последните природни непогоди, земјотресите, кои го погодија Скопје, за среќа без жртви и со минимални штети, покажаа неколку работи, кои ја отсликуваат големата декаденција на општеството и тоталната нефункционалност на државата. Бидејќи овој пат Груевски како “газда на државата“ на се појави на терен и со мобилниот секако плус неколку министри да ги решава работите на “лице место“ државните институции како и досега  ја покажаа својата нефункционалност. Повеќе

ДВАЕСЕТ И ПЕТ ГОДИНИ ПОДОЦНА

 
“Денес над Македонија се раѓа ново сонце на слободата, но за жал сè повеќе Македонци изгрејсонцето го гледаме од запад. Боли тој поглед, но боли и погледот детски кога немаш да му дадеш ништо во испружената рака.

Честит празник татковино! Те сакаме. Ти ништо не ни згреши. Ние тебе ти згрешивме. Прости“!

Ова е пост на неговото Правосвештенство отец Пимен постирана но неговиот Ф/Б профил пред една година точно на 8 септември. Повеќе

ГРАЃАНИ ИЛИ ТЕЛИЊА – ШТО СМЕ?

СДСМ и Шарени, врескајте, хистеризирајте, смислувајте бајати досетки, спинувајте и плачете од сега па до Декември, но Грујо денеска ви го наби до балчак и седмо колено. Ова е постот на господин Арсим Зеколи објавен на неговиот фејсбук профил. Можеби звучи малку грубо ама точно опишува што се случи вчера (31 август) во клубот на пратениците каде што лидерите на четирите партии, поточно четворицата јавачи на нашата општествена а богами и државна апокалипса се договорија следните слободни, демократски, кредибилни избори да се одржат на 11 декември. Повеќе

pendarov2000@yahoo.com