ПРВАТА СЕРИОЗНА ПОЛИТИЧКА ГРЕШКА НА ВЛАСТА

Ако утре имаме парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ пак ќе добие најмногу гласови. Но, победата, најблаго кажано, ќе биде многу тесна

Денеска (петок 26 декември) христијаните кои го користат Грегоријанскиот календар го слават вториот ден Божик. Честит нека е. Кај нас сите очекуваат што ќе се случат на денешната седница на Собранието, на која на дневен ред се оставките на 31 пратеник од опозицијата. Бидејќи колумнава е пишувана вчера, ми останува само да шпекулирам како ќе заврши денешната седница. Прашањето е дали пратениците (притоа мислам на сите оние кои не го бојкотираат парламентот) ќе го почитуваат Уставот и ќе ја потврдат предлог-одлуката на надлежната комисија и на овие 31 пратеник ќе им се одземе пратеничкиот мандат. Или ќе победи балканскиот политикански фолклор, а ние ќе продолжиме да се занимаваме со „бомбите на Заев“. Странците ќе „верглаат“ за дијалог и пред се’ на Заев и Шекеринска, ама и на власта, ќе им ги „туткаат пред нос“ ЕУ, НАТО, европски вредности и ред други веќе видени работи. Нашиве (власта и опозицијата) пред странците ќе се колнат токму во тие демократски вредности и стратешки цели НАТО и ЕУ, но нема да испуштат да го обвинуваат политичкиот противник дека е поцрн и од „ѓаолот“, што би рекол народот. Повеќе

БРЗО ДО ДРЖАВЕН ИСПИТ

Собирањето на деканите зад затворени врати за Владата е „јавна расправа“ во која се соочуваат аргументи. Во науката ова се вика техника на „омекнување“

Брза пруга Будимпешта – Белград – Солун – Атина виа Скопје со кинески пари. Ова е една од поголемите „зделки“ од самитот Кина – Југоисточна и Централна Европа што неделава се одржа во Белград. Навистина барем во овој момент сигурно е дека ќе се гради делницата Белград – Будимпешта, но планот, како што истакна кинескиот премиер Ли Кечијанг, е овој железнички правец да биде изграден бидејќи со тоа, од една страна, се отвора коридор за кинеска стока во Европа и, секако, има големо економско значење за целиот регион. Искрено се надевам дека сега некој од нашиве „експерти“ од проевропски и „демократски“ маштап нема овој проект да го оценат дека ние сега се’ повеќе се вртиме кон исток.
Одредени проблеми на овој кинески инвестициски бум во Југоисточна Европа може да дојдат од ЕУ, односно Брисел да го оцени сето ова како кршење на правилата на Унијата кога станува збор за заштита на конкуренцијата.

Повеќе

ХРАБРОСТ

ВМРО-ДПМНЕ не може или не сака да разбере дека ако се протестира против конкретна политика на Владатане значи дека си априори против ВМРО-ДПМНЕ, односно си за СДСМ

Личноста може да стане слободна преку непослушноста, учејќи се да и’ се спротивставува на моќта. Но, не е само способноста за непослушност услов за слобода; и слободата е услов за непослушност. Ако се плашам од слободата, јас не се осмелувам да речам „не“ и не можам да имам храброст за непослушност. Слободата и способноста за непослушност се неразделни; оттаму, секој општествен, политички и религиозен систем што прокламира слобода, а ја сузбива непослушноста, не може да ја говори вистината.

(Ерих Фром)

Токму студентските протести во средата, кои се совпаднаа со светскиот ден на човековите права, е причината зошто колумнава ја започнувам со цитат на Фром, кој беше еден од идеолошките гуруа на хипи-движењето. За нас (хипи генерацијата) беше непоимливо да не го читаме Фром, особено неговите, според мене, најзначајни дела „Бегство од слободата“ (Escape from Freedom) и „Здраво општество“ (The sane of society). Студентските протести за мене претставуваат први вистински протести кои имаат чист политички карактер, а не партиски предзнак. Кога велам први, мислам на периодот од осамостојувањето па до денес.

Повеќе

ФАРСА

Пак ја „садевме иднината“, но барем некој да се сети колку дрвја беа исечени во Скопје, во Битола, во Тетово и колку зелени површини беа уништени за да никнат нови барокни згради

Незнам по кој пат неделава повторно се одржа „Денот на дрвото“, односно ја „садевме иднината“. Замислете годинава акцент беше ставен на садење на дрвја во градовите (читај Скопје), каде што продефилираа сите од владејачката гарнитура. Демек на овој начин ќе се подигне квалитетот на животната средина во градот и ќе дишеме подобар воздух!?
А барем некој да се сети колку дрва беа исечени во Скопје, во Битола, во Тетово и колку зелени површини беа уништени за да никнат нови барокни згради. Понатаму, дали некогаш сте виделе Ахмети Тачи или некој министер од ДУИ или нивен градоначалник да учествува во оваа акција? Се прашувам, дали е ова партиска манифестација со наши пари или пак овие од ДУИ ги боли уво за животната средина. Па така „Југохром“ си продолжи да работи, а тетовци, односно цел Полог, и понатаму ќе се дави во максимално загаден воздух, во неуредени депони… И колку да се знае, министерот за животна средина е од ДУИ.

Повеќе

МАКЕДОНИЈА И ОСУДАТА НА НАЦИОНАЛИЗМОТ

Зошто Македонија гласаше воздржано во ОН за резолуцијата со која се осудува негирањето на холокаустот и се осудува неонацизмот

На 21 овој месец во Генералното собрание на ОН се одржа гласање за предлог-резолуцијата со која се осудува негирањето на холокаустот или на кој било начин се брани нацизмот и неонацизмот и се пропагираат нацистичките симболи. И нема да верувате – Македонија, Хрватска, Словенија, Црна Гора, државите членки на ЕУ, се воздржале од гласање додека Украина, Канада и секако големиот „брат“ САД гласале против оваа нацрт-резолуција. Србија ја поддржала резолуцијата. Интересно е дека на ова неделава ме предупреди моја факултетска пријателка од Словенија, која е гневна, како што вели, на слугинскиот однос кој сите ние (се мисли на државите на СФРЈ) го имаме до „големиот брат“ од другата страна на Атлантикот. За ова и во нашите медиуми нема ниту збор, но и во ЕУ медиумите го премолчеа гласањето. Но затоа онаа вистинска демократска јавност крена голема прашина. Во Словенија во весникот „Љубљански дневник“ излезе остра колумна од еден познатиот словенечки политички аналитичар (Томаж Меснак) во која тој ја обвинува словенечката влада дека со воздржувањето од гласањето во суштина се дава подршка на неонацизмот.
Повеќе

ЗАБОРАВЕНА 1968 ГОДИНА

Барањето за оставка на министерот за образование е најлегално и најлегитимно. Целата јавност или некој нејзин сегмент може во секое време да побара оставка на некој министер или на Владата

Gaudeamus igitur,
iuvenes dum sumus;
Post iucundam
iuventutem,
post molestam
senectutem
nos habebit humus.

Кога ги гледав студентските протести искрено ме вратија во мојата младост, но во истовреме кај мене разбудија и чувство на тага бидејќи и овој пат, барем според мене, се покажа дека кај нас се’ уште ја нема онаа критична маса која може да донесе квалитетни промени. Лично им се восхитувам на тие млади луѓе кои учествуваа на протестот и достинствено го изразија својот револт против воведувањето на екстернотo оценување за студентите и тоа два пати во текот на студиите. Но овие протести уште еднаш покажаа дека ние како јавност многу поблиску сме до она што го викаме „сеирџии“ отколку вистинска критична и во истовреме одговорна јавност, пред се’ за својата сегашност и иднина.

Повеќе

ШЕСТ МЕСЕЦИ ПОДОЦНА

Од сите потези на двоецот Заев – Шекеринска од денот на изборите, па до денес се забележува само една константа – како да се зачува лидерска позиција во партијата

И додека во Европа се одбележува 25 години од паѓањето на Берлинскиот ѕид (повеќе за ова во колумната на колегата Поповски објавена во четвртокот), ние веќе шест месеци се занимаваме со инаетот на СДСМ и нивниот бојкот на Собранието, затоа што не ги признавале резултатите од „криминалните“ парламентарни избори. Во суштина овој инает го води, пред се’, двоецот Заев – Шекеринска зад што се крие нивниот лидерски неуспех. Ако се направи и површна анализа на сите потези на двоецот Заев – Шекеринска од денот на изборите пред шест месеци, па до денеска, се забележува само една константа – како да се зачува лидерска позиција во партијата. Веќе на самиот почеток од бојкотот кога го поставија условот за формирање техничка влада, која ќе има само една задача – да организира нови парламентарни избори – се виде дека целта не е ниту демократија ниту правна држава, туку гола борба за власт. Повеќе

БОЖЕСТВЕНАТА ДИМЕНЗИЈА НА “ДУИНГ БИЗНИС“

Зошто субјект, кој е политички зомби, како СДСМ, предизвикува толку многу интерес во медиумите

Зошто секоја година на почетокот на грејната сезона се појавува проблем со загревањето на училиштата. И зошто секогаш слушаме исти објаснувања – локалната самоуправа ја обвинува Владата, поточно надлежното министество, оттаму вината се враќа на локалната самоуправа. Фајде нема.

Учениците мрзнат, наставниците и директорите молчат и откако родителите ќе почнат да „галамат“ или едноставно да не ги пуштаат децата на училиште, одеднаш ќе се најдат пари за нафта, односно за греење. И така од година во година. Кога сме кај образованието проблемите не се само околу греењето, секој септември слушаме за недостаток на учебници, работни тетратки, па потоа се откриваат катастрофални грешки во учебниците, веќе ја споменав грејната сезона, а се завршува со свидетелствата. Се прашувам дали за две децении не можевме овие прашања де ги средиме, бидејќи овде не станува збор за идеологија, за партиска припадност, етничка или верска, туку за образовен процес.

Повеќе

ГЛОГОВ КОЛЕЦ ЗА ОПОЗИЦИЈАТА

Да ги прашам оние кои ги правеле спотовите за здрава храна владините спин-доктори – кога зготвиле дома леблебија нивните баби, мајки, сопруги

Ми се допадна написот во „Утрински весник“ со наслов „Пратениците не менуваат месо за житарки“, во кој се гледа дека до пратениците, по се’ изгледа, се’ уште не допрела најновата кампања од проектот „Остваруваме“ овој пат посветена на здрава исхрана. Пратениците, а и ние вработените најмногу сакаме во исхраната да има месо. Во меѓувреме видов и неколку „реклами“ платени од наши пари (околу половина милион евра) кои ја покажуваат целата бесмисленост на оваа акција.
Во суштина, снимените спотови заедно со рецептите за здрава храна се само лоша копија од познатиот телевизиски канал „24 kitchen“. Само еден пример. Како здрава храна се препорачува наут, или по наше леблебија. Па така леблебијата ја варите, па потоа во блендер да се добие густа маса… па потоа правите од тоа чорба и нормално користите маслиново масло и тоа екстра вирџин ладно цедено, кое чини минимум 250 денари. Повеќе

НУТРИЦИЗАМ ИЛИ НАУКА ЗА ЗДРАВА ХРАНА

Откако ни ги средија сексуалните активности, еве сега почнува процесот на индоктринација за здрава храна

И така проектот „Остваруваме“ продолжува. Сега преку реклами, вредни околу 500 илјади евра ќе не учат да јадеме здрава храна. Машала!! Откако ни ги средија сексуалните активности, нормално помеѓу еден маж и една жена, а кои се сведуваат на раѓање на деца, (па затоа нека не изненадува како во учебниците е дефиниран поимот ејакулација) еве сега почнува процесот на индоктринација за здрава храна. Лично, заради годините и фактот дека либидото ми е во „тренд“ на опаѓање (за жал или за среќа меракот не старее), оваа кампања околу раѓањето на деца и воопшто сексуалното воспитување не ме засега. Ама здравата исхрана е секого засега. Прв предуслов за здрава исхрана е здрава човекова околина, тука мислам на чист воздух, чисти води, и секако незагадена почва. Е, ајде да ги видиме овие параметри какви се. Тешко, бидејќи или ги немаме или некој (од надлежните институции) ги крие како змија нозе, што би рекол народот. Каков е односот по ова прашање (здрава човекова околина) покажа и минатонеделната „акција“ на ДОМ за чиста околина. Одзивот, најблаго речено, беше симболичен, а не видов ниту еден министер партиски шеф или некоја друга позната „фаца“ на пример од светот на културата. Ама затоа кога е акцијата „Денот на дрвото“, зад која отворено стои Владата и која се одвива под мотото „Засади ја својата иднина“ „врие“ од министри, познати фаци од културата, а масовноста се обезбедува преку администрацијата и училишта и тоа во работен ден.
Сега една компарација со Словенија. Таму со години се одржува акција под мотото „За чиста Словенија“. А нема да верувате акцијата се одвива за викенди, а одзивот е неверојатен од 200 до 250 илјади граѓани. Значи станува збор за свест и развиена одговорност кај граѓаните стекната во еден долг процес на социјализација (воспитување) која започнува од дома во семејството.
Повеќе

pendarov2000@yahoo.com