Нон-пејперот на Јанша

Неделава западно балканската јавност но делумно и Европските институции и администрација ја разбранува таканаречениот нон-пејпер на актуелниот словенечки премиер Јанез Јанша, а се однесува на некакво заокружување на процесот на дисолуција (распаѓање) на некогашна СФРЈ. Да објасниме прво што е нон пејпер документ. По правило тоа е документ кој нема потпис и нема глава значи Повеќе

0 comments

 Macedonia, as an unsuccessful story goes on

Насловот Македонија како неуспешна сторија продолжува, во суштина го позајмив од познатиот глумец а кај нас помалку познат и како сликар и композитор Антони Хопкинс (Sir Philip Anthony Hopkins) кој има напишано композиција со наслов And The Waltz Goes On

0 comments

ВМРО-ДПМНЕ – Груевизмот going on

  Она што се случи на вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово не беше изненадување туку предвидливо и очекувано. Со изборот на Христијан Мицковски за лидер-кукла на партијата, а Никола Груевски прогласен за почесен претседател е јасно дека Груевски и фамилијата и понатаму ја имаат заробено партијата,и тоа користејќи пред се две методи,

0 comments

Сто дена влада – 26 години континуитет

  Можеби некој ќе рече што сум сакал да кажам со ваков наслов? Според моите „скромни“ разбирања на нештата во првите сто дена од новата Влада предводена од премиерот Зоран Заев покажа многу повеќе континуитет на нашата 26 годишна (не)успешна транзиција.

0 comments

Коњите ги изедоа, зарем не!

  Постарите генерации сигурно ќе препознаат дека насловот во суштина е позајмен (ама малку модифициран), од насловот на култниот филм на Сидни  Полак „They Shoot Horses, Don’t They – Коњите ги убиваат, зарем не“ во кој главната улога ја играше Џејн Фонда. Е па според она што деновиве беше објавено „нашиве копуци“ по кафеани се Повеќе

1 comment

3 – 6 – 9, плус 10 пратенички групи!?

 Некој ќе рече каква е оваа весела математика односно каков е овој бизарен ако веќе не сакам да признаам дека е можеби и глупав наслов. Но таа бизарност или глупавост (определете се што сте) произлегува од две реалности. Првата е, планот на владата кој неодамна ни го претстави премиерот Заев, а вториот дел од насловот Повеќе

0 comments

АКТУЕЛНО

ПУТИН ВО СЛОВЕНИЈА

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе допатува во посета (трета по ред) на Република Словенија.

ХРВАТСКАТА ВЛАДА ПАДНА!

Пред неколку минути во Саборот на Хрватска на владата на премиерот Тихомир Орешковиќ и беше изгласана недоверба

За Словенците Албанија нова и „жешка“ туристичка дестинација

Се повеќе Словенци се заинтересирани летните одмори да ги поминат во Албанија

Нуклеарното оружје е за заштита на сувереноста на државата

Лидерот на Северна Кореја соопшти дека неговата земја нема да употреби нуклеарно оружје

ТВ ЕМИСИИ

Balkansko šahiranje

https://plus.google.com/share?url=http%3A%2F%2F4d.rtvslo.si%2Farhiv%2Fmednarodna-obzorja%2F174452132

pendarov2000@yahoo.com